Lilypie Premature Baby tickers Daisypath Happy Birthday tickers
سفرنامه چین(روز پنجم) - خاطرات زمینی فرشته های آسمانی

+ سفرنامه چین(روز پنجم)

حدود ساعت 9 صبح (به وقت محلی ) در میدان تیان آنمن بودیم. به گفته راهنمای تور ، شهر پکن که حدود 200 سال قبل از میلاد ساخته شده این میدان به همراه شهر ممنوعه در اوایل قرن شانزدهم توسط سلسله مینگ ساخته شده و معروفیت این میدان به این دلیل است که بزرگترین میدان جهان است. با ابعاد 440 هزار متر مربع مساحت

میدان تیان آنمن یا میدان صلح جهانی . به گفته لیدر تور این میدان بزرگترین میدان جهان است پس از آن میدان سرخ مسکو و سومین میدان بزرگ در جهان میدان نقش جهان اصفهان خودمان است.

این میدان و بطور کلی میدانها در چین چهارگوش است همان square است . و برخلاف ایران که میدانها گرد است

آرامگاه مائو رهبر انقلاب چین در این میدان قرار دارد. راه ورودی به شهر ممنوعه از میدان تیان آنمن بود.

ساخت این شهر (شهر ممنوعه ) توسط سلسله مینگ در قرن شانزدهم آغاز شده و به مرور پادشاهان مختلف ( 24 امپراتور از سلسله مینگ و کینگ ) تا اوائل قرن بیستم در آن زندگی میکردند بطوریکه اولین امپراتور در سال 1406 و آخرین آن در سال 1920 بوده است.  بعد که حکومت سلطنتی ( امپراتوری ) سقوط می کندو حکومت ،تبدیل به  نظام کمونیستی  میشه آخرین امپراتور به عنوان باغبان در همین شهر تا زمان مرگش ( تا حدود 25 سال پیش ) زندگی میکنه. فیلم آخرین امپراتور در همین شهر ساخته شده .

این شهر حدود 72 هکتار مساحت دارد.آن شامل 90 کاخ ، 980 ساختمان ، و 8074 اتاق است.

رنگ های عمده در شهر ممنوعه زرد و قرمز هستند. رنگ زرد نشانه ی امپراطور است و رنگ قرمز نشانه شادی، طراوت و خوشبختی به حساب می آید.

در حیاط شهر ممنوعه بیش از 300 ظرف فلزی بزرگ برای ذخیره ی آب وجود دارد. اکثر این ظرف ها از جنس آهن و برنز است و 18 عدد از آنها که نزدیک کاخ ها هستند دارای روکش آب طلا هستند.

(به گفته راهنمای تور بیشتر برای خاموش کردن آتش استفاده می شدند)

شهر کلا شامل هفت محوطه وسیع با بناهای بسیار زیبا با سبک معماری چینی ساخته شده از چوب و با رنگ قرمز بود. ظاهرا این شهر در زمان انقلاب کاملا میسوزه و از بین میره ولی بعدا آن را بازسازی میکنند و آنچه که ما دیدیم شهر ممنوعه بازسازی شده است البته به گفته راهنمای تور فقط یک بخشی از سنگفرشهای میدان اصلی امپراتور هنوز از همان زمان باقی مانده و بازسازی نشده بود . 

هر محوطه برای یک طبقه خاص از مردم بوده و هیچ فردی اجازه ورود به محوطه های دیگر را نداشته . به همین دلیل شهر ممنوعه نام گرفته . از ورودی چهارم به بعد مخصوص امپراتوران بوده . در یک محوطه مخصوص امپراتور موزه ای بود که در آن لباسهای سربازان و درجه داران که با رنگهای مختلفی بود و هر رنگ مخصوص یک درجه بوده وجود داشت .

در محوطه دیگری موزه ای بود که البته درب آن بسته بود و اجازه ورود نداشت ولی از پشت پنجره های آن که نگاه کردیم متوجه شدیم لباسها و تخت و سایر وسایل امپراتور در آن نگهداری میشود.

 

برنامه بعدی تور بازدید از مراسم چای بود.به سالنی کوچکی هدایت شدیم . دو سه نفر از خانمهای چینی برایمان از انواع چاییها و خواص آنها توضیح دادند و از هرکدام از چاییهای مختلف چینی یک فنجان کوچک برایمان سرو شد ،مزه انها خیلی ملایم و باعطر خاصی بود و البته همه این کارها فقط برای تبلیغ و فروش چای به اعضای گروه بود والله عاشق چشم و ابروی ما نبودند. واقعاً که چینیها چه می کنند و ما با این همه ادعا ( هنر نزد ایرانیان است و بس !!!) چه می کنیم  و کجای کاریم . بالاخره بعد از همه این تبلیغات و به سفارش یکی از دوستان و همچنین جهت سوغات برای چند تن از دوستان خوبمون در ایران دو مجموعه (pack)  که هر کدام شامل 4 تا چایی بود خریدیم . البته واضح و مبرهن است که کلاه گشادی سرمون گذاشتند چون اول گفت اگه چهارتا خرید کنین یک چای جن سینگ هم به همون قیمت به ما می فروشه ولی بعداً زد زیرش چون جن سینگ خیلی گرونه. بعد ما با گفتن جمله  خوب سفر همین تجربه هاش شیرینه !!! دلمون رو تسلی دادیم.

مراسم درست کردن چای چینی ها هم با ما فرق داشت .به این صورت بود که بعد از جوش آمدن آب(البته یک دمای خاصی-که قدیمیترها از یک آدمک سفالی کوچک دمای آب را محاسبه می کردند. به این ترتیب که با ریختن آب بر روی آن ، درصورتی دمای آب مناسب بود ،این آدمک شروع به ج ی ش کردن میکرد)چای را داخل آب می ریختن و بعد از چند ثانیه چای قابل خوردن بود چون چای سبز نیاز به دم کشیدن ندارد. .همچنین تفاله این چای  چندین بار قابل استفاده کردن بود.

اسامی انواع چای اسامی مختلفی داشت مثل اواونگ، جاسمین، لیچی و ....و برای هرکدوم کلی خواص ذکر کرده بودن که راست یا دروغش پای خودشون.

خاطره جالبی که هر زمان من و بابایی چای سبز درست میکنیم به یادش می افتیم و می خندیم و حتی جالبه که تو فیلم هم کاملا مشخص بود اینه:

مراسم چای درست کنون و چای خورون شروع شد که ساینا طبق عادت همیشگی بعد از نهار مشغول اجابت مزاج شد که یک دفعه بوی دلنشینی بلند شد و من و بابایی مرده بودیم از خنده.الان بود که این چینی های پول دوست ساینا را پرتش می کردن بیرون ،چراکه بچه های گروه فکر می کردن این بوی دلنشین حتما بوی چای سبز اونهاست و چاییشون رو دستشون می موند وشاید همین امر هم باعث شد بچه های تور زیاد چای نخرن

خلاصه منم خیلی سریع ساینا رو برداشتم و دویدم  به سمت دستشویی...

 

بعد از بازدید از مراسم چای نوبت به بازار می رسید که قرارشد تقریبا تا ساعت 8 شب بازار گردی داشته باشیم اونم بازار سیلک:

سیلک مارکت واقع در Xiushui East Road که در 7 طبقه طراحی گردیده کالاهائی چون کفش، کیف و پوشاک را در طبقات اول و دوم عرضه می نماید. طیقه سوم شامل لباس بچه گانه، روتختی و رومیزی و فرش است. درطبقه چهارم میتواند زینت آلات ، لوازم تزئینی منزل، اسباب بازی و لوازم آرایشی خریداری نمایئد. طبقه پنجم نیز کریستال و مروارید ارائه می نماید. همانگونه که از اسم این بازار پیداست این بازار به ارائه انواع سیلک ( ابریشم) نیز می پردازد. ساعات کاری این بازار از 9 صبح تا 9 شب است.

این بازار هم مثل بازار یاشو مخصوص توریستها بود وهمان پروژه بازار یاشو رو در پیش داشتیم.اما اینجا بهمون خیلی بیشتر خوش گذشت چرا که با تمام فن و فنون چینی ها آشنا شده بودیم و راحتتر خرید می کردیم.(فن خرید در سفرنامه های قبلی توضیح دادم)

طبق برنامه تور بعد از خرید از بازار سیلک یک گشت یک ساعته در خیابان وانگ فوجینگ داشتیم البته به قول لیدر تور بیشتر جهت تمدد اعصاب و پیاده روی بود تا خرید.مغازه های شیک و همه اجناس مارک داردر این خیابان به وفور دیده می شد.علاوه بر چینی ها توریست های کشورهای دیگه نیز اینجا بیشتر می دیدمشون.

به نظرم یک دلیل معروف بودن این خیابان وجود دستفروشهایی بود که انواه غذاهای چینی رو می فروختند.تو بساط این دستفروشهای  انواع و اقسام جک و جونورها ی زمینی و دریایی و هوایی و همینطور انواع حشرات که به روشهای خودشون پخت و بیشتر سرخ می شدند رو می دیدیم .اگه زیاد بهشون نزدیک می شدیم حتما بهمون حالت تهوع دست میداد .اما از دور دیدنشون جالب و دیدنی بود حتی بعضی ایرانیها نیز چند موردی هم تست می کردند و برای بقیه از طعم و مزه اونها با آب وتاب تعریف می کردند.

این جونورها بیشتر انواع ماهی ، خرچنگ ، میگو ، مار ، عقرب ، سوسک ، موش ، و...

خلاصه من که خیلی نتونستم دوام بیارم وحتی عکس زیادی هم ندارم چون بیشتر فیلم گرفتیم.

انشا... دفعه بعدمسافرت به چین

نويسنده : مامان ساینا و سبا ; ساعت ۳:٠٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٥/۱٥


انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس