عاشقتم عروس کوچولویم

آخر هفته پیش و در نبود بابایی (البته بعد از رفتن ما برنامه بابا هم کنسل شد و کلی غصه خوردیم که با هم نرفتیم) تصمیم گرفتیم همراه بابابزرگ و مامان بزرگ یه سفر چهار روزه بریم هم عروسی و هم گشت و گذاری اطراف بندرعباس بزنیمقلب

تم عروسی هاشون با ما فرق می کنه و از این جهت خیلی دوست داشتم ساینا هم ببینه چراکه فکر میکردم شاید چند سال آینده این عروسی ها اصالت خودشون را از دست بدهند و به قولی آنها هم غربزده بشوند ... همه چیز عالی بود .برای ساینا هم کلی جالب بود و چیزهای جدید می دید مخصوصا مراسم حنابندان و آن ساز و دهل بندری و لباسهای بندری (چادر و شلوارهاشون) که همونجا هوس کردیم هم خودم و هم ساینا از اون شلوار بندریهای کار شده بخریم ولی به جهت کمبود وقت به زمان دیگر موکولش کردیم .

سرماخوردگی ساینا کاملاً خوب شد ولی سرماخوردگی سبا همان دو روز به اوج خودش رسید و از شبی که برگشتیم انگار هیچ ویروسی به جان عزیز سبا حمله نکرده ... خلاصه با شروع این هفته هر دوشون بعد از یک دوره سخت بیماری یک هفته ایی بهبودی کامل پیدا کردند.

موقع رانندگی بابابزرگ :

ساینا :مامانی چرا مامان بزرگ باید جلو بشینه و شما جلو نمی شینی؟سوال

من: آخه بابا بزرگ رانندگی می کنه و خانمش کنارشه تا با هم حرف بزنند.قلب

مامان بزرگ : ببین ساینا جون وقتیکه بابای شما رانندگی می کنه مامانت جلو می شینه الان من جلو هستم و دخترم و بچه هاش عقب نشستندخنده

تحلیل ساینا : من هم وقتی عروس بشم کنار داماد می شینم ...اونوقت بچه هامون عقب ماشین می شینندتعجب

یکی دیگر از مزایای این سفرمون آشنایی با گرده افشانی و نحوه لقاح مصنوعی درختان خرما بود ... من خودم برای اولین بار بود که با این مراسم گرده افشانی مصنوعی آشنا می شدم و برای ساینا هم کارهای دستی که کارگرنخلستان با اسپات های خالی انجام می داد مثل درست کردن کیف و چند جور اسباب بازی دیگر که متاسفانه ازشون عکس نگرفتم

گرده افشانی خرما یکی از حساس ترین کارهای نخلداری است که نقش بسیار مهمی در افزایش کمیت و کفیت محصول دارد.نخل خرما گیاهی دو پایه است و گلهای نر و ماده بصورت مجزا روی پایه های متفاوت قرار دارند.زمان ظهور گلهای نر و ماده در هر منطقه بستگی به شرائط آب و هوائی،نوع رقم و عملیات به زارعی نخلستان دارد.در شرائط ایران فصل گرده افشانی از اواسط بهمن ماه تا اواسط اردیبهشت ماه بطول می انجامد.گرده افشانی در نخل خرما به دو صورت طبیعی و مصنوعی انجام می شود.

گرده افشانی طبیعی:

این نوع گرده افشانی بوسیله بادو حشرات انجام می شود و از نظر اقتصادی قتصادی قابل توصیه نیست زیرا:

1-به مقدار زیادی نخل نر(حدلقل 50%)نیاز دارد.

2-وزش باد و فعالیت حشرات تابع شرائط جوی است.

گرده افشانی مصنوعی:

بوسیله انسان انجام می شود و به دوشکل سنتی و مکانیکی اعمال می گردد.

1-گرده افشانی سنتی:

1-1:قرار دادن خوشکهای گل نر درون خوشکهای گل ماده:

یکی از متداولترین روشهای گرده افشانی در اغلب نقاط خرما خیز کشور می باشد.پس از قطع اسپات نر رسیده و خارج کردن خوشه گل نر از درون اسپات آنرا رشته رشته نموده و (3-2) رشته خوشک بصورت وارونه در وسط گل آذین ماده قرار می گیرد.

2-1:قرار دادن دانه گرده درون پارچه ململ و تکاندن روی خوشه های ماده:

در این روش دانه گرده خالص یا مخلوط شده با ترکیبی نظیر پودر تالک یا آرد سبوس گندم درون پارچه های نازک قرار داده و آنرا روی گل آذین ماده که از گریبانه خارج شده باشد تکان می دهند. این کار باید حداقل دو مرتیه و بفاصله( 3-2 ) بعد انجام شود تا درصد گلهای تلقیح شده افزایش یابد.

3-1:قرار دادن قطعات پنبه آغشته به دانه گرده درون گل آذین ماده:

این روش در کالیفرنیا مورد استفاده قرار گرفته است.گرده خشک را بر روی گلوله های پنبه گرد پاشی نموده و یک یا دو گلوله از این پنبه ها در داخل خوشک ماده گذاشته می شود.

2-گرده افشانی مکانیکی:

جهت گرده افشانی مکانیکی از دستگاه گرده افشان استفاده می کنند.دستگاه گرده افشان با ایجاد تغییرات جزئی بر روی سمپاش تلمبه ای پشتی استوانه ساده می گردد.

که ما گرده افشانی سنتی و فقط مراسم جمع آوری و خشک کردن پایه های نر خرما از نزدیک شاهد بودیم و بقیه مراسم را فقط از زبان کارگر ماهری که هر روز صبح از نخل های بلند بالا می رفت و اسپات های رسیده را انتخاب میکرد و با مهارت می چید و به خاطر ما مهمانان با احتیاط حمل میکرد تا بتواند بوسیله اسپات های سالم بچه ها را سرگرم و خوشحال کند ، و با آن لهجه شیرین بندری شنیدیم

بخشی از مطالب برگرفته ازانجمن خرمای استان کرمان می باشد

/ 1 نظر / 64 بازدید
ساینا مامان نهال و نیوشا آریان

چه لباس نازی پوشیدی[گل]